‘Kim demiş tekmeleri yuhalayamazsınız diye? Bristol neden geleneksel ragbi yazısını yırtıyor?

Bristol Güney Afrika XV takımına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, işletme müdürü Tom Tainton ragbinin bir dönüm noktasında olduğunu ancak geleceğin parlak olduğunu söylüyor

Tom Tainton Ocak ayına kadar 34 yaşına girmeyecek. Çoğu zaman geniş bir sırıtış takınan Bristol Bears’ın işletme müdürü bundan daha da genç görünüyor.

Daha sezonun yarısına bile gelmeden iki Premiership kulübünü kaybeden tehlikeli bir finansal ortamda, onun coşkusu hoş bir tonik sağlıyor. Gerçekten de Tainton, yaygın kötümserlik duygusunu tersine çeviriyor.

“Ragbide henüz yüzeyi çiziyoruz,” diyor. “Şu anda çok fazla kıyamet ve kasvet var. Ancak bu durum bizi heyecan verici bir fırsata dönüştürüyor çünkü bir dönüm noktasındayız.

“Bu, futbolun 1992’de yaşadığı, Premier Lig öncesi an. İki yoldan birine gidebilir ama enerjik, yeniliğe önem veren ve bazı riskler almaya istekli insanlara sahipseniz, önümüzdeki beş veya 10 yıl içinde bunun ödüllerini toplayabilirsiniz.”

Sporunun daha geniş çaplı zorluklarına ve Wasps ve Worcester Warriors’ın yaşadıklarıyla örneklenen kırılganlığa rağmen, herhangi bir heyecan anlaşılabilir. Pat Lam’in takımı Perşembe akşamı Ashton Gate’de Güney Afrika XV’si ile karşılaşacak. 26,387 kişilik kapalı gişe seyircinin bu maça gelmesi bekleniyor.

Oraya gidemeyenler, o akşam Premiership’te türünün ilk örneği olan ödemeli izleme hizmetini başlatan şirket içi bir kanal olan Bears TV sayesinde 4,99 £ karşılığında maçı izleyebilecekler.

Tainton bu son gelişmeyle ilgili olarak “Birileri bunların hoş şeyler olduğunu düşünebilir,” diye ekliyor. “Bana göre bunlar iş açısından kritik öneme sahip. Gelecekte sürdürülebilir olmamıza yardımcı olacak olan şey bu.”

Bristol doğumlu olan Tainton, 2010-11 sezonundaki gelişinden bu yana geçen on yıl boyunca kulüpte çeşitli görevler üstlendi. Bir önceki yaz, halen başkan olarak görev yapan Chris Booy, Exeter Chiefs’in Championship play-off finalinde Bristol’u yenmesinin ardından yüzde 50 maaş kesintisi uygulamıştı. Beş yıl önce bu hafta, Güney Afrika fikstürüne giden yolda kaydedilen ilerlemenin bir göstergesi olarak Bears, Headingley’de 2,478 kişinin önünde Yorkshire Carnegie’yi 44-14 yendi.

Tainton’ın patronları Steve ve Jon Lansdown ona “hedefe yönelik” düşünme ve iç saha maçlarında ortalama 20.000 seyirci için bir strateji geliştirme görevi verdi. İkincisi başarılıyor, ancak seyirci sayısı başka yerlerde genel olarak düşüş eğilimi gösteriyor ve birincisi doğal olarak geliyor gibi görünüyor.

Tainton geçen yaz amcası Mark’tan COO’luk görevini devraldı. Kendisini “ayrıcalıklı” hissettiğini ve “Lansdown’ların bana bu kadar güvenmesinin büyük bir girişim olduğu konusunda hiçbir yanılsamaya kapılmadığını” vurguluyor.

Operasyon müdürlüğünden önceki görevlerinden biri de medya müdürlüğüydü. Bu görevdeyken Bears’ın yeniden markalaşmasında ön saflarda yer aldı. “Başına buyruk” bir yaklaşım benimsemeye çalışırken cesur yaratıcılığı kalıpları kırdı.

“Yeniden markalaştığımız ilk yıl 2018 yazıydı,” diye hatırlıyor Tainton. “Pat’in ilk sezonundan sonra Championship’ten yeni yükselmiştik ve henüz hiçbir şey kanıtlamamıştık. Ama o sezonun açılış gününde Bath vardı ve onlarla sosyal medyada bir heyecan yaratmak istedik.

“İnsanlar biraz şöyle düşünüyordu: ‘Tanrım, burada neler döndüğünden emin değilim’. Kendi içimizde bile bazı kaşlar kalkmıştı. Bayrağımızı gerçekten kuma gömmek istedik ve mahallenin yeni çocukları olduğumuzu, işleri farklı yapacağımızı ve farklı bir şekilde konuşacağımızı, alevler, havai fişekler ve biralar olacağını söyledik.

“Şimdi kimse bu tür şeylere gözünü bile kırpmıyor. O zamanlar tartışmalı olan şeyler artık olağan hale geldi ve diğer kulüpler de bu tonu benimsedi. Bristol Bears’ın 2018’de yaptığı şeyi şu anda beş ya da altı kulüp yapıyor, bu nedenle karşılaştığımız zorluk bu alanda lider olarak kalmak için neleri zorlayabileceğimiz, yani oyuncularımızla, kadın takımımızla ne yapıyoruz, şimdi Güney Afrika ile oynuyorsak, gelecek yıl hangi uluslararası takımla oynayabiliriz ve bir sonraki adımda ne yapabiliriz?”

Bristol’un yeni transferleri ve sözleşme uzatmalarını duyurduğu temalı video klipler meşhur oldu. Tainton, Jon Lansdown’a kendisini bu konuda güçlendirdiği için teşekkür ediyor çünkü “ragbi biraz yankı odası olabiliyor”. Taklit, pohpohlamanın en samimi şeklidir ve diğer kulüpler de bunu takip etti ama bu Tainton’ı rahatsız etmiyor. İşbirliği onun için bir tutku gibi görünüyor.

Bu yılın başlarında Bristol Bears gelecek sezon için Max Malins’i transfer ettiklerini doğruladığında, Lam’in altında başarılı bir kiralık dönem geçiren bir başka Saracen olan Ben Earl’e yağ çeken birkaç yazı da yayınladılar. Earl’ün kontratı sona ermişti, bu yüzden bu dil-yanak değişimi heyecan yarattı. Saracens Earl’ün kalacağını açıkladığında, bunu Malins’in bir fotoğrafını çöp kutusuna attığı bir video ile yaptılar. Tainton buna bayıldı.

“Bundan çıkarılacak en önemli sonuç, işleri biraz farklı ve biraz da zevkli bir şekilde yapmaya çalışıyor olmamızdır” diyor. “Ragbi ragbidir. Premiership’te sahadaki ürün harika, bundan kimsenin şüphesi yok. Kendimizi saha dışında geliştirebilir, göğsümüzü gere gere kendimizden bahsedebilir ve biraz da gurur duyabiliriz. Bunu yaptığınızda, bu olumlu bir şekilde ortaya çıkar ve diğer insanlar bunun hakkında konuşur. Bu ortak gurura sahip olmamız ve farklı şeyler yapmayı hedeflememiz herkese güç verecektir.”

Tainton, ne Bristol’da yerel olarak ne de daha büyük ölçekte rugby union’ın taraftar kitlesinin temelini bir an bile göz ardı etmiyor ya da görmezden gelmiyor. Yine de bazı geleneklerin bozulmak için orada olduğunu düşünüyor.

“Vuruşlar sırasında yuhalayamayacağınızı ve gürültü yapamayacağınızı kim söyledi?” Tainton bir örnek verdikten sonra omuz silkiyor. “Ragbi değerleri ve ‘ragbiyi harika yapan şey budur’ gibi geleneklerin üzerine mezarlığa kadar oturabiliriz. Aslında hayatta kalmak için yenilik yapmak zorundasınız.”

Şimdi, açıkça görülüyor ki, alaycılar için kolay bir cephane var. Bristol Bears’ın yanı sıra Bristol City Futbol Kulübü ve Bristol Flyers basketbol takımının da sahibi olan Steve Lansdown bir milyarder. Ailenin parasına güvenmek zorunda kalmamak gibi uzun vadeli bir amaç olsa bile, Tainton’ın işverenleri kesinlikle Premiership’in zenginleri arasında yer alıyor.

Buna karşılık Bristol’un da pandeminin etkilerinden muaf olmadığı söyleniyor. Son hesaplarına göre 3 milyon sterlinlik bir kayıpları var ve sadece bu sezon 800 bin sterlin civarında bir zararları var. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü, Bath ile oynayacakları derbinin Cuma akşamına alınmasına neden oldu ve Yeni Yıl Günü’nde Wasps’ı kapalı gişe oynamaları gerekiyordu.

Tainton, Bears’ın “işleri farklı şekilde yapma ve oyunu büyütmeye çalışma esnekliğine” sahip olduğunu kabul ediyor, ancak Lansdown ailesi tarafından sürekli olarak gösterilen bağlılığın ve gerçek ilginin altını çiziyor. Diğer stratejik kararlar da mantıklı. Bristol’da oyuncu liderlik grubu içindeki bireyler sosyal medya, topluluk aktivasyonu ve diğer alanların sahipliğini üstlenerek taraftar tabanıyla bir anlayış oluşturmayı amaçlayan bir uyum sağlıyor.

‘Konuşma noktaları ve eğlence yaratmanız gerekiyor’
Geçen sezonu 10. sırada tamamlayan Bristol’ün yedi Premiership maçından iki galibiyet çıkarması iyi niyeti test ediyor. Lam gibi Tainton da geri dönüşün olacağından emin ve taraftarların takımın arkasında olduğunun kanıtı olarak kalabalığa işaret ediyor. Her halükarda, Pittsburgh Steelers NFL franchise’ının pazarlama müdürü John Wodarek gibi meslektaşlarıyla yaptığı sohbetler, ona ABD sporlarının burada kopyalanabilecek “oyuncu öncelikli bir tutum” benimsediğini öğretti.

Tainton, Bristol’un yerel kahramanı Ellis Genge gibi oyuncular için, “Onlar güçlendirilen ve kutlanan varlıklardır” diyor. “Ve siz de bundan faydalanabilirsiniz. Bence Birleşik Krallık, geleneksel olarak, sonuçların ve performansın önemli olduğu, oyun öncelikli bir tutuma sahip.”

“Ragbi balonunun içinde yaşadığınızda, galibiyet ve mağlubiyetlere kendinizi kaptırabilir ve sezonun nasıl gittiği konusunda kendinizi hırpalayabilirsiniz.”

Tainton rugby birliğini “sarsılmaya ihtiyacı olan bir spor” olarak nitelendiriyor ancak Premiership Rugby’nin önümüzdeki iki yıl içinde “oyunun görünümünde somut bir hareket” sağlayacağını öngörüyor. Bir sonraki yayın anlaşması önemli bir işaret ve rekabetin yapısı da hayati önem taşıyor. Nihayetinde, hikaye anlatımı için olgunlaşmış olması gerekiyor.

Tainton, “Fikstür programı ve engellerin kaldırılması çok önemli,” diyor. “Uluslararası programlarla çakışırsak kimsenin kazanamayacağı konusunda hemen hemen herkes hemfikir.

“Acil çözümün maçtan maça, turdan tura büyük etkinlikler yaratma zihniyeti olduğunu söyleyebilirim, böylece Premiership programı insanların bunu bilmek istediği, enerjinin olduğu, eşleşmelerin olduğu NFL’deki bir tur gibi hissedilir.

“Bu şov dünyası. Konuşma konuları ve eğlence yaratırsınız. Eğer bir derbi haftası varsa ya da eski bir oyuncu eski kulübüne geri dönüyorsa ya da daha önce birbirlerine bir şeyler söylemiş iki koç varsa, hayal gücünü yakalamak için bunların etrafında nasıl bir anlatı kurarsınız?”

“İstemediğimiz şey, ragbi turlarının yanımızdan geçip gitmesidir çünkü siz farkına bile varmadan bir şeylerden faydalanma fırsatını kaçırmış olursunuz. İşte bu yüzden diğer kulüplerle işbirliği yapmak önemli. Onların da bu anlatıyı paylaşmalarını ve sizinle birlikte inşa etmelerini istersiniz. Bu bir onlar ve biz meselesi olmamalı. Hepimiz rekabetin daha iyi olması için birlikte çalışmalıyız.”

Gösteri dünyası, yaratıcılık ve işbirliği. Bu üç kavram rugby birliği için ustalaşması kolay kavramlar değil. Ancak Tainton, son mesajı boyunca ışıl ışıl parlıyor ve kesinlikle ikna edici.