Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

2024 yılı kurban bedel fiyatları açıklandı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, 2024 yılı için kurbanlık fiyatları da vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Kızılay'ın lideri Fatma Meriç Yılmaz, bu yılki kurban bağış bedellerinin ne kadar olduğunu açıkladı.

Yayın Tarihi: 16.05.2024 07:48
Güncelleme Tarihi: 16.05.2024 07:48

2024 yılı kurban bedel fiyatları açıklandı

Kızılay'ın başkanı Fatma Meriç Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, 2024 yılında yerel ve Gazze bölgesi için kurbanlık bağış miktarı 11.750 TL, diğer yurt dışı bölgeler için ise 4.300 TL olarak tespit edilmiştir.

Ankara'da düzenlenen ve "Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye" teması altında gerçekleşen 2024 Kurban Kampanyası'nın tanıtım etkinliği, Kızılay'ın kurban kesim geleneğini sürdürme ve bu kurbanların faydalarını yıl boyunca toplumun her kesimine yayma amacını taşıyor.

Kızılay, bu yıl Türkiye de dahil olmak üzere 21 ülkede toplam 128 bin paylık kurban kesimi gerçekleştirerek, Et ve Süt Kurumu ile iş birliği içinde hazırlanan et paylarını 3 milyon 800 bin kişiye dağıtmayı amaçlıyor. Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, lansman sırasında 2024 yılı için belirlenen kurban bağış bedellerinin; yurt içi ve Gazze bölgesi için 11.750 TL, diğer yurt dışı bölgeler için ise 4.300 TL olduğunu duyurdu.

Kızılay, Türkiye başta olmak üzere toplam 21 ülkede 128 bin hisselik kurban kesimi yapmayı ve Et ve Süt Kurumu ile birlikte hazırladığı et paylarını bu yıl 3 milyon 800 bin kişiye dağıtmayı planlıyor. Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, Ankara'daki bir etkinlikte 2024 yılı için kurban bağış bedellerinin yurt içi ve Gazze'de 11.750 TL, diğer yurt dışı bölgeler için ise 4.300 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Kızılay'dan Deprem Bölgelerine Anlamlı Destek: Yenilikçi Yaklaşımlarla Yardım Eli

Kızılay, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği yardım faaliyetlerinde özellikle deprem bölgelerine yoğunlaştığını duyurdu. Yurt içindeki kurban etlerini konserve olarak dağıtan Kızılay, yurt dışında ise taze et şeklinde yardımlarını sürdürdü. Ancak geçen yıl yapılan bir yenilikle, depremden etkilenen ailelerin ihtiyaçlarına daha duyarlı bir çözüm getirildi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen faaliyetlere değinen Yılmaz, özellikle deprem bölgelerine odaklandıklarını belirtti ve "Yurt içindeki kurbanları konserve yaparak dağıtıyoruz. Yurt dışında ise taze et şeklinde gerçekleştiriyoruz ama geçen sene bir değişiklik yaparak konteynerlere geçmiş depremzede aileler kendi kazanlarını kaynatabilsinler dedik. 2.75 kilogramlık şoklanmış paketler oluşturduk. Bu paketler oradaki küçük buzdolapların içerisine girebilecek paketlerdi. 25 bin adet dağıtım gerçekleştirmiş olduk." dedi. Ayrıca, Yılmaz geçen yıl 22 ülkede 106 bin hisseyi yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine taze et olarak, yurt içinde ise 19 bin 600 hisseyi konserve ve taze et olarak dağıttıklarını, bu sayede toplamda 2 milyon 900 bin kişiye ulaştıklarını ifade etti.

kızılay

Kızılay'dan Büyük Hedef: 128 Bin Hisselik Kurban Kesimi ve 3.8 Milyon Kişiye Ulaşma Planı

Kızılay, bu yılki kurban organizasyonu için büyük hedefler belirledi. Başkan Yılmaz'ın açıklamalarına göre, kurum 128 bin hisselik kurban kesimi yapmayı ve bu vesileyle 3 milyon 800 bin kişiye yardım ulaştırmayı amaçlıyor. Türkiye'nin yanı sıra 21 ülkede gerçekleştirilecek operasyonlarla Gazze de dahil edilerek, kesim ve dağıtımların Türkiye üzerinden yönetilmesi planlanıyor. Yılmaz, ayrıca deprem bölgelerindeki insanlara desteklerinin devam edeceğini ve bu yıl yeniden konserve dağıtım modeline dönüleceğini belirtti. Kızılay'ın bu anlamlı çabası, bayramın bereketini yıl boyu sürdürme ve depremzedelere umut olma misyonunu pekiştiriyor.

Kızılay'ın hedefi bu yıl 128 bin hisselik kurban kesimi yapmak. Yılmaz, "Kurban planlaması önceden yapılıyor. Bu rakamları belirlerken o organizasyonu en doğru şekilde yapabileceğimiz rakamlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu rakamlar yukarıya doğru bir miktar esneyebiliyor ama genelde yaşadığımız gerçeklik o rakama da ulaştığımızda mecburen kurban alımımız sona ermiştir demek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla son zamana bırakılmaması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bu 128 bin hissenin 28 bin tanesini yurt içinde kesmiş olacağız. 100 bin tanesi ise yurt dışı operasyonlarımız için ayrılmış durumdadır." dedi.

3 milyon 800 bin kişiye ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Yılmaz, "Operasyonu, Türkiye dahil olmak üzere 21 ülkede yapıyor olacağız. Geçen seneden farklı olarak Gazze'yi Türkiye'nin içine alarak buradan yöneteceğiz. Türkiye'de kesim ve dağıtımlarımız olacak. Türkiye'de bu sene yine konserve modelimize döndük. Başta Et ve Süt Kurumumuz olmak üzere konservelerimizi yaptıracağız ve yıl boyu bunları ulaştıracağız" şeklinde konuştu.

Deprem bölgesindeki insanları desteklemeye devam ettiklerini belirten Yılmaz, "Biz oradan hiç ayrılmadık. Son depremzede yuvasına kavuşup, yastığa başını huzurla koyana kadar da ayrılmayacağız. Kurban döneminde de yine onlarla beraber bazen kavurma yapacağız, bazen bayram şenlikleri yapacağız ve yine bayram kıyafetlerini dağıtacağız. Sizlerin emanetini de deprem bölgesine ulaştırmaya çalışacağız" diye ekledi.