Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Benzin ve motorinde tek fiyat dönemi başlıyor

Ülkemizde yaşayan milyonlarca araç sürücüsüne müjde geldi. EPDK'nın kararına göre, benzin ve motorin fiyatları 15 Mayıs'tan sonra tek fiyat bandına geçecek. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 06.05.2024 10:53
Güncelleme Tarihi: 06.05.2024 10:53

Benzin ve motorinde tek fiyat dönemi başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt istasyonlarındaki satışlarda farklı olsun veya olmasın aynı tür akaryakıt için fiyat farklılıkları uygulanmayacağını ve kararın 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağını Resmî Gazete'den duyurdu. Detaylar haberimizde...

otomobil

MOTORİN VE BENZİN İÇİN KRİTİK KARAR. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU TEK FİYAT UYGULANMASINA KARAR VERDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kararına göre motorin ve benzin katkı maddeleri arasındaki fiyat farkı ortadan kaldırılarak tek fiyat uygulanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kararına göre motorin ve benzin katkı maddeleri arasındaki fiyat farkı ortadan kaldırılarak tek fiyat uygulanacak. Kararın, sektördeki rekabeti etkileyebilecek tüketici akaryakıt fiyatlarının standartlaştırılması ve eşitlenmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Enerji piyasası düzenleyicisi (EPDK), motorin ve benzin katkı maddeleri arasında fiyat farkı olmayacağına ve tek fiyat uygulanacağına karar verdi.

 Resmî Gazete'de yayımlanan karar 15 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek.

MOTORİN VE BENZİN FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de motorin ve benzin fiyatları piyasa koşulları, döviz kurları, uluslararası petrol fiyatları ve vergi politikaları gibi faktörlere göre belirlenmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen taban fiyata Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve KDV gibi vergilerin eklenmesiyle nihai fiyat oluşturulmaktadır.