Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Domuzdan böbrek nakli yapılan kişi hayatını kaybetti

Mart ayında ABD'de, genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapılan ilk insan olan 62 yaşındaki Rick Slayman, hayatını kaybetti. Massachusetts Hastanesi yaptığı açıklamayla bilgi verdi.

Yayın Tarihi: 14.05.2024 08:05
Güncelleme Tarihi: 14.05.2024 08:05

Domuzdan böbrek nakli yapılan kişi hayatını kaybetti

Massachusetts Hastanesi'nde geçtiğimiz mart ayında genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapılan ilk insan olan Rick Slayman'ın ölümü, hastane tarafından doğrulandı. Hastane, nakil ekibinin Slayman'ın ani ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirtirken, ölümün nakil operasyonuyla ilişkili olup olmadığı konusunda henüz bir gösterge bulunmadığını ifade etti.

Ailesi açıklama yaptı

Slayman'ın ailesi ise yaptığı açıklamada, Slayman'ın ani vefatından derin üzüntü duyduklarını belirterek, onun pek çok kişiye ilham verdiğini vurguladı.

Domuzdan böbrek nakli yapılan kişi hayatını kaybetti

Nakil ameliyatı 4 saat sürdü

Nakil ameliyatı dört saat süren Slayman, Massachusetts Hastanesi'nin organ bulma konusundaki çabaları için önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyordu. Slayman, daha önce 7 yıl boyunca diyaliz tedavisi gördükten sonra 2018'de aynı hastanede böbrek nakli olmuştu, ancak nakledilen böbrek 5 yıl sonra işlevini yitirmiş ve Slayman yeniden diyalize başlamıştı.

Böbrek, eGenesis adlı şirket tarafından genetik olarak düzenlenmiş bir domuzdan elde edilmişti. Bu düzenleme, insanlara zararlı genleri çıkarmayı ve uyumluluğu artırmayı amaçlıyordu. Şirket ayrıca, domuzlara özgü virüsleri etkisiz hale getirerek insanları enfekte etme riskini azaltmıştı.