Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Günde 1500 TL maaş veriliyor ancak işçi bulunamıyor

Kahramanmaraş'taki deprem sonrası inşaat alanında yaşanan canlanma ve yüksek ücretler nedeniyle tarım işçisi sıkıntısı baş gösterdi. Özellikle bağ ve bahçe işlerinde çalışacak eleman bulmak güçleşti. 67 yaşındaki Mustafa Uludağ, kendi bahçesinde günde bin 500 lira kazanacak işçi aradığını ancak kimseyi bulamadığı için işleri bizzat kendisinin üstlendiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 10.05.2024 12:27
Güncelleme Tarihi: 10.05.2024 12:27

Günde 1500 TL maaş veriliyor ancak işçi bulunamıyor

Kahramanmaraş'ın merkezine yirmi beş kilometre mesafede, bağlarla çevrili bir evde oturan Mustafa Uludağ, 67 yaşında ve emekliliğinin tadını çıkarıyor. Emeklilik yıllarını bağcılığa ve bahçeciliğe adamış olan Uludağ, bahçesindeki ağaçların bakımı için toprak işleme ve budama gibi işlerde yardımcı olacak kişiler aradığını fakat günlük bin ila bin 500 Türk Lirası yevmiye teklifine rağmen çalışacak eleman bulamadığından şikayetçi.

çiftçi

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından, tarım ve inşaat sektörleri arasında işgücü mücadelesi baş gösterdi. İnşaat sektöründeki ani yükseliş, tarım alanlarını işçi bulma konusunda zor durumda bıraktı. İşte, 67 yaşındaki Mustafa Uludağ'ın gözünden, bu durumun bahçe sahipleri üzerindeki etkileri ve yaşadığı zorluklar...

"Bin 500 Lira Maaşa Rağmen İşçi Bulunamıyor"

Kendi bahçesinde çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Uludağ, "Bana bağ evlerinde tımar, ilaçlama, budama gibi işlerde çalıştıracak adam bulamıyoruz diyorlar. Ben yetiştirdiğim kadar yapıyorum. Bin lira-bin 500 yüz lira para veriyoruz ama bulamıyoruz. Eskiden Kahramanmaraş’ta belirli yerlerde insan topluluğu vardı, oradan alır getirirdik. 10 yıl önce bu vardı ama deprem oldu, depremden sonra çalıştıracak adam bulamıyoruz. Benim 5 dönüm bahçem var. Bu bahçede kiraz var ve toplayacak adam bulamıyoruz," şeklinde konuştu.

İnşaat Alanına Akın Ettiler

Uludağ, zorlu iş koşulları altında çalışmanın zorluklarına dikkat çekerek, "Benim yaşım 60’ı geçti, ben bundan sonra elimde kazma ile nasıl çalışacağım. Bu arazilerin çoğu bakımsızlıktan kuruyor, traktörler ile sürülecek yerler de değil. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Depremden sonra inşaat sektöründe patlama oldu, oralarda daha çok para aldıklarını öğrendim," şeklinde ifadeler kullandı.