Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Meteoroloji 34 il için sağanak yağış uyarısı yaptı

Bugün hava nasıl olacak? Sıcaklıklar düşecek mi yoksa artacak mı? Hava koşulları değiştiği için insanlar hava tahminlerini dikkatle izliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunu paylaşırken 34 il için de sarı kod uyarısı yayınladı. Diğer taraftan; Prof. Dr. Orhan Şen, bugün sağanak yağışın doğuya kaydığını, sıcaklıkların bir süre daha Marmara ve kuzey bölgelerde ortalamaların altında kalacağını, yarın da yağışların Marmara'ya ulaşacağını söyledi.

Yayın Tarihi: 03.05.2024 11:02
Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 11:02

Meteoroloji 34 il için sağanak yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava tahminlerini paylaşırken bazı bölgelerde şiddetli yağış uyarısında bulundu. Öte yandan 34 ile sarı kod uyarısı yapıldı. Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yayınladığı bir paylaşımda Marmara ve kuzey bölgelerde sıcaklık düşüşünün 3-4 gün ortalamanın altında süreceğini belirterek, yarın Marmara'da yağmur yağacağını söyledi. İşte; Meteoroloji'nin 3 Mayıs Cuma gününe ait son dakika hava durumu tahmini..

"ŞİDDETLİ YAĞIŞ DOĞUYA DOĞRU KAYDI! SICAKLIKLAR MARMARA, KARADENİZ VE DOĞUDA DOĞRU DÜŞTÜ"

Prof. Dr. Orhan Şen, hava durumu tahminini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Prof. Dr. Şen mesajında “Bugün sağanak yağış doğuya doğru ilerledi. Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Kuzey ve Doğu Güneydoğu Anadolu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş, smaniye çevreleri ile Adana'nın kuzey kesimlerinde sağanak yağışlar etkili olacak. Marmara'da, Karadeniz'de, İç Anadolu'da ve doğuda sıcaklıklar düştü" dedi.

Meteoroloji 34 il için sağanak yağış uyarısı yaptı

“YARIN MARMARA’YA YAĞMUR GELECEK”

Prof. Dr. Orhan Şen, bir sonraki mesajında ​​şunları söyledi:

“Marmara ve kuzey bölgelerde azalan hava sıcaklıkları 3-4 gün daha ortalamaların altında seyretmeye devam edecek. Yağmur yarın Marmara'ya ulaşacak. Bu gece Doğu ve Güneydoğu'da kuvvetli yağışlar görülecek. Adana ve Mersin çevresindeki toz bu geceye kadar İstanbul'da devam etmeyecek ve yarın sıcaklık lokal yağmurla 16 ° C olacak”

METEOROLOJİ'DEN SON HAVA RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmesine göre: Yurdun kuzeyi, ortası ve doğusu çok bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Doğu Akdeniz Bölgesi, Karadeniz, doğu ve güneydoğu Anadolu'nun sağanak yağışlı ve İç Kısımlar Antalya'nın yer yer sağanak, diğer yerlerinde hafif bulutlu olması bekleniyor. Yağış; Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Kuzey ve Doğu Güneydoğu Anadolu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye civarı ile Adana'nın kuzey bölgelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülke genelinde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri seviyelerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji 34 il için sağanak yağış uyarısı yaptı

RÜZGAR: Rüzgarlar genellikle kuzeyden, Güney ve Doğu'da güneyden, bazen orta şiddette, yoğun yağışların olduğu yerlerde kuvvetli esmesi beklenen yerlerde esiyor.

ŞİDDETLİ YAĞMUR UYARISI: Yağış; Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Kuzey ve Doğu Güneydoğu Anadolu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş, Osmaniye çevreleri ile Adana'nın kuzey bölgelerinde yerel şeklinde kuvvetli olması tahmin edilirken, su baskını, yıldırım, lokalize dolu, Yağmur yağdığında şiddetli yağmur meydana gelebilir. Rüzgar gibi olumsuz etkenlere karşı da dikkatli olmak gerekir.

34 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 34 il için sarı kod uyarısı verildi. Bu iller; Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Osmaniye'dir.