Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Meteoroloji uyardı: Hafta sonu yağışlı geçecek

Bahar mevsiminin keyfini sürdüğümüz şu günlerde, Meteoroloji’den önemli bir duyuru yapıldı. Hafta sonuna dair hava durumu tahminlerine göre; İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere, ülkemizin genelinde sıcaklıkların cuma gününden itibaren 5 derece azalacağı öngörülüyor. Marmara Bölgesi’nde poyrazın soğuk ve şiddetli esmesi beklenirken, cumartesi günü ise yurdun dört bir yanını sağanak ve gök gürültülü yağışların etkisi altına alması tahmin ediliyor. İşte gelecek 5 gün için ülke çapında hava durumu özetleri…

Yayın Tarihi: 10.05.2024 13:52
Güncelleme Tarihi: 10.05.2024 13:52

Meteoroloji uyardı: Hafta sonu yağışlı geçecek

Hafta sonu hava durumu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün en son raporuna göre, güneşin yerini alacak olan Balkanlar üzerinden gelen serin hava dalgasıyla, yurdumuzun dört bir yanında bahar sıcaklıkları azalacak. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de cuma ve cumartesi günleri hava sıcaklıklarının düşmesi ve yağışlı bir havanın hakim olması bekleniyor. İstanbul’da cumartesi günü termometrelerin 14 dereceyi göstermesi öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün en güncel raporlarına göre, Türkiye’nin büyük bir bölümü parçalı bulutlarla kaplı olacak ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğu kesimleri, Edirne ve Kırklareli’nin bazı bölgelerinde lokal sağanak yağışlar ve aralıklı gök gürültülü sağanaklar görülecek.

HAVA TAHMİNİ

METEOROLOJİ UZMANINDAN ÖNEMLİ TAVSİYELER 

CNN TÜRK’ün Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, hava sıcaklıkları ve yağışlar konusunda uyarılarda bulunarak şunları söyledi: “Marmara ve Ege Bölgeleri’nde cuma günü yağış bekleniyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinde seyrederken, hafta sonu yağışların etkisiyle Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşecek. İstanbul’da hafta sonu sıcaklıkların düşüşü gözlemlenecek; cuma günü 18 derece olacak ve yağışlar görülecek. Hafta sonu serin geçecek ve ısınma, 15 Mayıs’tan itibaren başlayacak.”

METEOROLOJİ’DEN YENİ HAVA TAHMİNLERİ 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu son analizlere göre, hafta sonunda ülkenin genelinde yağışlı hava etkisini gösterecek. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yayınlanan beş günlük hava durumu tahmin haritaları…