Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

O ilde tiny house yapılması yasaklandı

Edirne Valiliği, ‘Tiny house’ olarak adlandırılan, küçük alana sahip, az eşya içeren, sabit veya hareketli küçük evlere yönelik adımlar attı. Valilik, bütün muhtarlıklara genelge göndererek 'tiny house' evlerinin yasaklandığını bildirdi. Gönderilen genelgede, söz konusu yasak kararının tarım arazilerini korumak için alındığı belirtti.

Yayın Tarihi: 14.05.2024 07:35
Güncelleme Tarihi: 14.05.2024 07:35

O ilde tiny house yapılması yasaklandı

Ekonomik olması, az yer kaplaması, sabit veya seyyar olarak kullanılabilmesi nedeniyle son dönemde popülerliği artan 'tiny house'lara karşı Edirne Valiliği tarafından bir genelge hazırlandı. Bölgede bulunan tüm muhtarlıklara gönderilen genelgede 'tiny house'ların yasaklandığı belirtildi.

AMAÇ TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI

Edirne Valisi Yunus Sezer, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında Edirne'nin kıymetli tarım arazilerinin korunması amacıyla kaçak kulübe ve bina yapımına izin vermeyeceklerini ifade etti. Sezer, Keşan ile Enez bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrası gazetecilere konuşan Sezer, bölgede bulunan muhtarlıklara genelge gönderdiğini ve küçük evlere veya kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini açıkça anlattığını söyledi.

O ilde tiny house yapılması yasaklandı

“Buraya her geldiğimde mantar gibi büyüyorlar.”

Tiny house'ların giderek arttığını belirten Sezer, şöyle konuştu:

“Buraya her geldiğimde mantar gibi büyüyorlar. Bu küçük evin adının altında 'römork' yazıyor ve adam 'plakalı' diyor ama görüyorsunuz ki araçlar var, bina altyapısı var. Önüne de bir de yüzme havuzu yaptırıyorlar.

Bu hafta 40'ı eledik. Bundan sonra bunlara izin vermeyeceğiz. Çünkü yaptıkları yasal değildi. Buradaki tarım arazilerimiz çok değerli ve turistik bir bölge. Buranın sağlıksız olarak yapılmasına izin vermemeliyiz. Gelecek nesillere, çocuklarınıza, torunlarınıza güzel Saros Körfezi'ni, güzel Keşan'ı, güzel Enez'i bırakalım. Hayırlarla ansınlar. Şimdi insanları içeri alırsak bu işi çözemeyiz. Bunun hukuki gerekçeleri de var”