Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Sıcaklık artışları salgın hastalığa zemin hazırlıyor

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, sıcaklıkların artmasıyla beraber sinek sayısının da arttığını belirterek, "Bu sorunun ciddi ve sistematik bir şekilde ele alınması gerekiyor, aksi takdirde salgın hastalıklara yol açabilir." dedi.

Yayın Tarihi: 02.05.2024 13:25
Güncelleme Tarihi: 02.05.2024 17:37

Sıcaklık artışları salgın hastalığa zemin hazırlıyor

Son günlerde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte sinek sayısında da artış yaşandı. Konuyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve aynı zamanda da Pandemi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, konuşmasında "Sivrisinekler pek çok farklı bakteri türü taşıyor. Havaların ısınmasıyla sinek popülasyonunda artış gözlemledik. Bu da özellikle sismik bölgelerde salgınlara neden olabiliyor. Bu konunun ciddi ve sistematik bir şekilde ele alınması gerekiyor. Derhal müdahale edilmesi önemlidir. Örneğin yerel yönetimlerimiz ve Sağlık Bakanlığımız ortak iş birliği yaparak larva dönemini kaçırmadan önleyici tedbirleri gerçekleştirebilirler" dedi.

Sıcaklık artışları salgın hastalığa zemin hazırlıyor

"Bu devam ederse salgının yaklaşacağını düşünüyorum."

Geceleri sineklerden uyuyamadıklarını söyleyen bir vatandaş, “Hava sıcak olunca sinekler hemen geliyorlar. Her yıl buna karşı neden mücadele etmediğimizi anlamak zor. Bu durum devam ederse salgının çıkacağını düşünüyorum. Kent yönetimlerini, Sağlık Bakanlığını ve diğer tüm yetkilileri bu konuda harekete geçmeye çağırıyoruz. Adana'da insanlar sivrisinek yüzünden sıtmadan ölüyordu, tedbir amaçlı aynı durum bir daha yaşanacak mı?" diye konuştu.