Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Taksim'de 1 Mayıs gözaltıları başladı

İstanbul’da 1 Mayıs gerilimi sürüyor! CHP ve DİSK uyarılarda bulunmuştu. Birçok gözaltı var…

Yayın Tarihi: 02.05.2024 10:42
Güncelleme Tarihi: 02.05.2024 17:38

Taksim'de 1 Mayıs gözaltıları başladı

İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri için Taksim Meydanı'na izin verilmemesi üzerine hareketlilik başladı. İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karara rağmen CHP ve DİSK gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları Taksim'e çağrı yaparken, CHP lideri Özgür Özel de Anayasa Mahkemesi'nin Taksim kararını hatırlatarak yasağın anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

“Taksim Miting Alanı Değil!”

Taksim'e doğru yürüyüşe geçen gruplar, güvenlik önlemleri altında hareket etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın "Taksim miting alanı değil" açıklamalarıyla kararlı bir duruş sergilendi. İstanbul'da yaşanan gelişmeler gün boyu yakından takip ediliyor.

Taksim'de 1 Mayıs gözaltıları başladı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs'taki olaylara ilişkin polise övgü dolu sözler sarf ederek, kahraman polisleri takdir ettiğini ifade etti. Polis, Saraçhane Meydanı'nı boşaltırken, sendikalardan DİSK ve KESK'in Taksim yürüyüşünden vazgeçtiği belirtildi. Ayrıca Memur-Sen'in Taksim Meydanı'nda çelenk bıraktığı ve emek mücadelesini selamladığı haberleri de geldi.

CHP Lideri Özgür Özel, “Meydan Emekçilerindir.”

CHP lideri Özgür Özel, ikinci bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Milletle devlet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Şimdi çağrıcı örgütler çağrıda bulundular. Biz de örgütümüzü Saraçhane'ye çağırdık. Hedef Taksim Meydanı'dır. 2012 ve 2013'te Taksim'i açıp bunu övünç vesilesi yapanlar Türkiye'ye utanç yaşatıyorlar. Mahkeme kararı 2023'ün aralık ayına ait AYM kararıdır. Demokrasilerde burada tartışma biter. Meydan emekçilerindir."