Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Üniversitede öğrenci vahşeti: Notunu beğenmedi, hocasını bıçakladı

Dicle Üniversitesi'nde dekan yardımcısı Doç. Dr. Yunus Yılmaz’ın odasına girip, kötü not verdiği gerekçesiyle kendisini bıçaklayan öğrenci B.Y. hakkında iddianame hazırlandı.

Yayın Tarihi: 16.05.2024 07:03
Güncelleme Tarihi: 16.05.2024 07:03

Üniversitede öğrenci vahşeti: Notunu beğenmedi, hocasını bıçakladı

Dicle Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yapan Doç. Dr. Yunus Yılmaz, öğrencisi B.Y.'nin bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırı 18 Eylül 2023 tarihinde gerçekleşmişti. Olayda yaralanan ve sağlık raporu alınan Yılmaz'ın şikayetçi olması üzerine tutuklanan B.Y. hakkında Diyarbakır Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianemade, sanığın olayın meydana geldiği gün Doç. Dr. Yunus Yılmaz’ın odasına girdikten hemen sonra çantasında taşıdığı bıçakla öğretmeninin başından yaraladığı belirtiliyor. Doktorun ifadesi, tanık ve mağdurların ifadeleri ve ofise bakan koridordaki güvenlik kamerası görüntüleri kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra sanık B.Y.'nin yaralamaya sebep olacak şekilde kasten silah kullanma suçu işlediği kaydedildi. B.Y'nin olay sonrası hazırlanan sağlık raporunda, sanığın Yunus Yılmaz'ı kasten yaralama suçunun hukuki önem ve sonuçlarını algılama ve bu eyleme karıştığı davranışı yönlendirme yeteneğinin "sanrısal bozukluk" durumuna indirgendiği vurgulandı.

Üniversitede öğrenci vahşeti Notunu beğenmedi, hocasını bıçakladı

İddianamede sanığın yargılanıp cezalandırılması için yeterli şüphe oluşturacak deliller toplanmış olmakla birlikte, alınan tıbbi kayıtlara göre Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 223/3 maddesi hükümlerine göre sanığa ceza verilmesine gerek olmadığına, akıl hastası olduğuna ve bu nedenle CMK’nın 223/3-a hükmünce ceza verilmesine yer olmadığı durumuna TCK’nın 57. hükmü uyarınca da akıl hastası kişilerin kendilerine özel güvenlik önlemleri uygulanarak tedavi edilmesi yönünde kararlar alındığı ifade edildi.

NİTELİKLİ YARALAMA SUÇU

Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan dosyayla ilgili olarak mahkeme, kendisini yetersiz ilan ederek dosyayı yargılamaya yetkili olan Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme heyeti, suçun basit yaralama değil kasten yaralama kategorisine girmesi nedeniyle davanın Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verdi.

Doç. Dr. Yunus Yılmaz'ın ifadesinde, tanımadığı kişinin aniden ofis kapısını açıp içeri girdiğini söyleyerek “Öğrenci olduğunu düşünüyorum. Kapıyı kapatmak istediğini söyledi, ben de açık bırakmasını istedim. Kapıyı kapatıp masamın önündeki sandalyeye oturdu. Bana kendisinde genetik psikolojik sorunlara sahip olduğunu söyledi. Sakinleşmesini ve sorununu açıklamasını söyledim. Onun kim olduğunu bulmaya çalışıyorum. Ayağa kalktı, cebinden bir şey çıkardı ve arkasına sakladı. Onu bana gelmemesi konusunda uyardım. Buna rağmen bir anda arkasına sakladığı bıçakla saldırdı. Kendimi savunmaya çalıştım. Bıçağı kafama defalarca savurduğunda yaralandım. Çığlıklar arttıkça iki özel sekreter içeri girdi. Bana daha fazla zarar vermesin diye bileğinden tuttum. Onu tanımıyorum" dedi.

Tutuklanan B.Y.'nin normal yaşam tarzını protesto etmesi, kriz yaşaması ve doğru dürüst ifade verememesi nedeniyle psikiyatri servisine sevkinin sağlanmasından dolayı ifadesi alınamadı.

Özel sekreter olarak çalışan E.B., şunları söyledi: “İçeriye girdiğimde kadının elindeki bıçağı Yunus Yılmaz'ın karnına doğru birkaç kez savurduğunu gördüm. Yılmaz, kadının bileğinden tutarak kendini korumaya çalıştı. Daha sonra o kadını dışarı çıkardım.Yunus Hoca'nın başından kan geliyordu”