Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Asgari ücrete ara zam için ilk sinyal geldi

Milyonlarca asgari ücretli işçi hükümetten gelecek müjdeli haberi beklerken 'Temmuz'da asgari ücrete ara zam yapılacak mı? sorusu da yanıtını arıyor. Bu çerçevede bir canlı yayında dikkat çeken açıklama yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zamda kapıyı kapatsa da asgari ücrete geçici zam talepleri yağmaya devam etti. Geçici asgari ücret artışı ihtiyacına ilişkin son dakika haberlerinin detayları aşağıda..

Yayın Tarihi: 03.05.2024 11:42
Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 11:42

Asgari ücrete ara zam için ilk sinyal geldi

Asgari ücrete geçici zamma yönelik bir son dakika gelişmesi yaşandı. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklileri ve memurlar temmuz ayında maaş artışlarını hesaplamaya başlarken, maaş artışı bekleyen bir diğer grup ise asgari ücretliler oldu. İşçiler geçici zam beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışanların hayallerini suya düşürecek bir açıklama yaptı ve asgari ücret zammına yönelik tüm kapıları kapattı.

Bakan Işıkhan'ın açıklaması sonrası bugün asgari ücrete geçici zam yapılacağına ilişkin iki iddia ortaya çıktı. Habertürk.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteci Yavuz Barlas, canlı yayın sırasında asgari ücretin temmuz ayında yüzde 15 ila 20 arasında artmasını beklediğini söyledi. Barlas, konuşmasında ekonomist Şeref Oğuz'un lobicilerin asgari ücretin eylül ayında artırılacağı yönündeki umudunu gerçekçi bulmadığını aktardı.

Asgari ücrete ara zam için ilk sinyal geldi

TÜRK İş Başkanı Ergün Atalay'ın bir kaç önce yaptığı kıdem tazminatı ve asgari ücrete ilişkin açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Yavuz Barlas, “Türkiye'de sendikalaşma oranı çok fazla düşük ve keşke çalışanların bu gücü daha fazla olsa. Dün 1 Mayıs'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın gelip 'Çalışma Anayasasını ilan ederiz, taraflarla müzakere ederiz' demesini isterdim. Bu konuda yetersiz kalıyoruz ve reforma ihtiyacımız var.” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI

Yavuz Barlas, konuya ilişkin konulmasında şunları kaydetti:

“Kıdem tazminatı sonuna kadar korunması gereken çok önemli bir haktır. Bu konunun tartışılmaması bile gerekiyor.

Asgari ücret artışının enflasyonu artıracağı teorisini oturup tartışalım. Kurtulalım bundan. Asgari ücrette daha küçük bir düzenleme bekliyordum. Belki kimse bundan hoşlanmayacak ama sembolik bile olsa bir artış...

Asgari ücretin yüzde 15-20 arasında olacağını, 20 bin TL'ye ulaşacağını tahmin ediyorum. Temmuz ayında emeklilere ve memurlara zam yapılacak.

Orada bir düzenleme yapılırsa yaz aylarında söz konusu fiyat artışlarını asgari ücrete dahil edebileceksiniz. Eylül ayındaki fiyat artış iddiaları pek gerçekçi görünmüyor."