Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor

Araç fiyatlarının giderek artış göstermesinden ötürü Ticaret Bakanlığı resmen harekete geçti. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle araç piyasasında yeni önlemler alınacak.

Yayın Tarihi: 03.05.2024 12:30
Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 12:30

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor

Araç fiyatlarının giderek artış göstermesiyle beraber bakanlık tarafından yeni önlemler alınmaya başlandı. Alınan önlemler kapsamında otomotiv piyasası için yeni tedbirler alınacağı söylendi. Araç fiyatlarına gelen zam ile ön ödeme sınırına da açıklık getirilecek. Peki, piyasayı neler bekliyor?

Araç alacak kişiler için uyarı niteliğinde haber geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından otomotiv piyasasına yeni düzenleme geleceği duyuruldu. Stokçuluk ve fahiş fiyatlarla mücadele için getirilen yeni düzenlemeyle araç alımından sonra zamma yasak getirilecek. Ayrıca bayiler tarafından alınan ön ödemeye de sınırlandırma getirildi. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak ikinci el piyasasını içermekte. Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında alıcıdan en fazla satış fiyatının yüzde 10'u kadarı ön ödeme alınacak. 

Sıfır Araçlar 15 Gün İçinde Teslim Edilecek! 

Trafik

Yapılan araç bayileri, taşıt üreticileri veya distribütör tarafından yetkiliye tahsis edildiği zaman taşıtla ilgili vergilerin ödendiği andan itibaren taşıtın satış fiyatını artıramayacak. Yani araç aldıktan sonra vergisini ödediğiniz aracı 15 gün içerisinde teslim almanız gerekiyor. 

Ayrıca bayiler tarafından yapılacak fiyat değişikliklerinin de 3 gün önceden bildirilmesi gerekecek. Fatura kesildikten sonra zam yapılamayacak. Özellikle araç satış distribütörleri gelen araçları 15 gün içinde bayiye teslim etmek zorunda kalacak. Her araç için tavsiye edilen araç fiyatı elektronik ortamdan da erişilebilir olacak.