Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Trafik sigortalarında yeni dönem 1 Mayıs itibarıyla başladı

Her araç için yapılan zorunlu trafik sigortasında yeni dönem başladı. 1 Mayıs itibariyle başlayan yeni dönemde olacaklar detaylı bir şekilde anlatıldı.

Yayın Tarihi: 02.05.2024 12:49
Güncelleme Tarihi: 02.05.2024 17:38

Trafik sigortalarında yeni dönem 1 Mayıs itibarıyla başladı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 1 Mayıs tarihinde devreye alınan hasar maliyet endeksine göre yüzde 3 artışla poliçe kesilecek. Hemen her aracın yaptırması gereken sigorta ücretlerinde yeni güncellemeler yapılacak olması araç sahiplerini üzmeye yetti. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Karayolları Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında 2023 yılının Aralık ayında duyurduğu hasar maliyet endeksi uygulaması bugün itibariyle başlatıldı. Değişiklik gösteren ekonomik sorunlar göz önüne geldiğinde sigortalının menfaatlerinin korunması için uygulamaya geçirildi. 

Bildiğiniz gibi zorunlu trafik sigortası primleri belirlenirken bu endeks referans alınmakta. Bu kapsamda asgari ücret, yedek parça, bakım ve onarım, motorlu araçlardaki fiyat değişiklikleri gibi tüm unsurlar dikkate alınarak fiyat hesaplaması yapılmaktadır. Böylece ödenecek olan prim miktarı da aracın yaşına, ikamet edilen yere göre değişiklik gösterecektir. 

Sigorta Ücretini Asgari Ücretteki Artış Etkiliyor! 

Sigorta

İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Özgür Yılmaz tarafından hasar maliyet endeksi belirlenirken en önemli unsurun asgari ücret artışı olduğu belirtilerek açıklama yaptı. Yapılan açıklama kapsamında;

"Tüm hasarlar mevcut asgari ücrete göre belirleniyor. Bir işçinin maaşının artması tüm maliyete yansıdığı için hasar onarım fiyatı da otomatik olarak artıyor. Hükümet tarafından yapılan açıklama kapsamında asgari ücrete ara zam olmayacak. Bu zammın olmaması da hasar maliyet endeksini artırmayacağı için trafik sigortasında primlerin çok yükseleceğini düşünmüyorum." açıklaması yapıldı.